Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać kredyt na zakup mieszkania?

Własne mieszkanie to spore przedsięwzięcie, o którym marzy sporo ludzi. Wielu z nich decyduje się na skorzystanie z kredytu hipotecznego, aby sfinansować to przedsięwzięcie. Aby jednak uzyskać taką pomoc finansową od banku, należy spełnić szereg warunków i przejść przez kilka etapów.

Posiadanie zdolności kredytowej

Pierwszym i najważniejszym warunkiem dla banków jest posiadanie zdolności kredytowej przez osobę starającą się o kredyt hipoteczny. Zdolność kredytowa to zdolność do regularnego spłacania zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami. Banki biorą pod uwagę wiele czynników, takich jak dochody, wydatki, oszczędności, historię kredytową czy wiek klienta.

Stałe źródło dochodów

Bank będzie chciał zweryfikować stałość i wysokość dochodów klienta. Najlepiej widziane są umowy o pracę na czas nieokreślony, ale również osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych czy prowadzące własną działalność gospodarczą mają szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. Kluczowe jest udokumentowanie dochodów oraz ich regularność.

Wkład własny

Kolejnym wymogiem, który należy spełnić, jest posiadanie wkładu własnego. Obecnie banki udzielają kredytów na mieszkania na sprzedaż, pokrywając nawet do 90% wartości nieruchomości. Oznacza to, że klient musi mieć zgromadzone co najmniej 10% wartości mieszkania jako wkład własny (może to być np. oszczędności, sprzedaż innej nieruchomości). Im większy wkład własny, tym lepsze warunki kredytowania można uzyskać.

Brak zadłużeń i czysta historia kredytowa

Bank sprawdzi również historię kredytową klienta w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Osoba starająca się o kredyt nie może mieć żadnych zaległości w płatnościach czy nieuregulowanych zadłużeń. Czysta i pozytywna historia kredytowa zwiększa szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie - Innova House Słupsk

Administratorem danych osobowych jest Innova House s.c. z siedzibą przy Mostnika, 7c, 76-200 Słupsk (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres iwona@walendowska.pl… czytaj więcej