Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu?

Kupno domu to inwestycja, o której marzy wiele osób. Biorąc pod uwagę fakt, że często będzie to miejsce do zamieszkania na resztę życia oraz budżet, który trzeba przeznaczyć, warto dobrze przemyśleć swój wybór. Jakie są najważniejsze kryteria, które powinno się brać pod uwagę przy zakupie domu?

Lokalizacja i sąsiedztwo domu 

Dla każdego inwestora mogą mieć znaczenie inne czynniki, jeśli chodzi o kupno domu. Jednak zwykle jednym z ważniejszych kryteriów jest lokalizacja. Istotna może być na przykład dobra komunikacja z różnymi częściami miasta (albo szybki dojazd do centrum w przypadku domów na sprzedaż położonych na przedmieściach).

Kolejną kwestią jest sąsiedztwo nieruchomości. Może to być odległość od sąsiadów czy budynków usługowych. Dla niektórych bliskość ruchliwej ulicy może okazać się czynnikiem dyskwalifikującym zakup. Dobrze też zweryfikować plany zagospodarowania najbliższej przestrzeni w przyszłości.

Co jeszcze może okazać się istotne przy kupnie domu? 

Przed zakupem domu należy również zweryfikować kilka kwestii formalnych. Chodzi między innymi o sprawdzenie, jaka jest powierzchnia działki i jaki jest przebieg jej granic. Kolejną kwestią jest stan prawny. Niezbędne informacje można sprawdzić w księdze wieczystej. Widnieją w niej informacje dotyczące tego, kto jest właścicielem lub ma jakiekolwiek prawa do nieruchomości oraz o ewentualnym obciążeniu hipotecznym.

Jeżeli jest to lokal z rynku wtórnego, to istotne jest sprawdzenie stanu technicznego. Weryfikacja kondycji dachu, murów, instalacji oraz stolarki drzwiowej i okiennej powinna być niezbędnym minimum. Taka wiedza pozwoli oszacować ewentualne koszty związane z wymianą albo naprawą poszczególnych elementów oraz uniknąć przykrych niespodzianek po zamieszkaniu w nowym domu.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie - Innova House Słupsk

Administratorem danych osobowych jest Innova House s.c. z siedzibą przy Mostnika, 7c, 76-200 Słupsk (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres iwona@walendowska.pl… czytaj więcej