Co wpływa na ceny mieszkań na rynku?

Obecnie inwestowanie w nieruchomości budzi wiele kontrowersji. Ceny mieszkań bowiem znacząco wzrosły. Wiele osób zastanawia się, czy warto podejmować decyzję zakupową, czy może lepiej się z nią wstrzymać. Właśnie dlatego dobrze mieć świadomość, od czego zależą ceny mieszkań. Wówczas łatwiej zdecydować się na zakup lub odłożyć go w czasie. Jakie są najważniejsze czynniki determinujące ceny mieszkań?

Co wpływa na ceny wszystkich nieruchomości? 

Na początek warto omówić pokrótce, jakie czynniki rzutują na ceny wszystkich nieruchomości dostępnych na rynku. Jedną z ważniejszych kwestii jest oczywiście kondycja gospodarki. W ostatnim czasie warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rosnącą inflację, pandemię koronawirusa czy wojnę. To wszystko przełożyło się na kryzys na rynku i problemy ze zdolnością kredytową, które dotknęły wielu Polaków.

Ceny kształtują się również wraz z innymi czynnikami ekonomicznymi, takimi jak wysokość wynagrodzeń albo stan bezrobocia. Istotne są też czynniki demograficzne, na przykład mniejszy przyrost naturalny i starzenie się społeczeństwa. Kolejną kwestią są zmiany społeczne – młodzi ludzie rzadziej decydują się na kupno mieszkania, a w związku z tym inwestorzy nierzadko lokują swój kapitał w lokale do wynajęcia.

Od czego zależą ceny poszczególnych mieszkań? 

Definiując ceny nieruchomości, warto zwrócić uwagę również na to, co wpływa na wartość każdej z nich. Otóż osoby, które poszukują mieszkania na sprzedaż, powinny wiedzieć, że mogą kosztować więcej, jeśli są:

  • atrakcyjnie zlokalizowane (bliskość centrum, szkół, sklepów, szpitali, terenów zielonych),
  • są wyremontowane (gotowe do zamieszkania),
  • mają atrakcyjny układ pomieszczeń,
  • są dobrze doświetlone,
  • mają dostęp do piwnicy, komórki lokatorskiej czy miejsca parkingowego,
  • mają niski czynsz.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie - Innova House Słupsk

Administratorem danych osobowych jest Innova House s.c. z siedzibą przy Mostnika, 7c, 76-200 Słupsk (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres iwona@walendowska.pl… czytaj więcej